Novošlechtění

Činčila modrá


 Výzkumný chov na modrou činčilu (včetně návrhu standartu) byl starou Ústřední odbornou komisí králíků (ÚOK) Českého svazu chovatelů př. Boňkovi a Simandlovi povolen v roce 2000.

 Modrá činčila byla šlechtěna z Činčily velké (Čv) a Vídeňského modro šedého (Vmš).První vyšlechtění jedinci nebyli dobří v typu ani v hmotnosti. Hlavně kvůli hmotnosti byl do chovu použit ještě Moravský modrý (Mm).

 Po 4 letech šlechtění bylo prvních 9 modrých činčil vystaveno na celostátní výstavě mláďat v Sedlčanech. Zde nově zvolená ÚOK doporučila změnit navržený standart novošlechtění a připustit odlišnost standardu od Čv pouze ve dvou pozicích, což znamená, že jde a ráz Čv - ne o novou rasu. Proto změna rázu na Činčila velká modrá (Čvm). Pro výzkumný chov to znamenalo, jiný výběr jedinců do chovu.

 V roce 2005 bylo novošlechtění vystavováno v Lomnici nad Popelkou, Turnově, Jilemnici a znovu v Turnově. K výzkumnému chovu se připojil př. Rechtoris z Lomnice nad Popelkou. V témže roce na celostátní výstavě mláďat v Lysé nad Labem bylo vystaveno již 16 jedinců.Ohodnocení poloviny zvířat jako NVN - novinka velmi nadějná - z toho jedna čestná cena, ostatní NN - novinka nadějná. Jeden králík NCHN - novinka chovu neschopná (klopil ucho). Nicméně chov ještě nebyl uznán. Někteří jedinci nesplňovali délku uši, hmotnost a mezibarvu. ÚOK rovněž doporučovala rozšířit výzkum mezi více chovatelů. Následně byla uskutečněna návštěva u chovatele, což je podmínka pro uskutečnění uznání Čvm. Za ÚOK navštívili chov př. Simandla předseda ÚOK př. Sirotek a vedoucí výzkumných chovů př. Kulanda ml. Po úspěšné kontrole výzkumného chovu bylo dohodnuto uskutečnit uznání na Celostátní výstavě králíků v Sedlčanech. V případě jejího nekonání na Krajské výstavě králíků v Turnově.

 V roce 2006 požádali o připojení k výzkumnému chovu př. Ivan a ing. Sokol z naší ZO a z Lomnice nad Popelkou př. Stránská.

 Účast na výstavách v roce 2006: Na Mostkách a v Jilemnici př. Rechtoris. V Nové Pace, Lomnici nad Popelkou, Roztokách a Přerově na Celostátní výstavě mláďat př.Simandl a Rechtoris (získal Čestnou cenu). Všichni přihlášení k výzkumnému chovu dohromady registrovali v roce 2006 cca 60 králíků Čvm.

 Výstava v Sedlčanech se nekonala, proto uznávání Čvm proběhlo před Krajskou výstavou v Turnově 24. listopadu 2006 odpoledne.

 Uznávací komise je delegována ÚOK:
     př. Sirotek - předseda ÚOK,
     př. Kulanda - vedoucí výzkumných chovů,
     př. Zenc - posuzovatel,
     př. Jahoda - posuzovatel.

Čerstvá novinka Čvm byla v následujících výstavních dnech 25. a 26. listopadu 2006 v prodeji.

Od 1.1.2007 chov uznán i administrativně pod názvem Činčila velká modrá (Čvm). Od tohoto data se marozená mláďata již registrují normálně u ZO.

3.3.2007 byly posuzovatelé na svém školení seznámeni s nově uznaným rázem činčil. Od tohoto data se na výstavách Čvm posuzuje jako ostatní plemena. ÚOK ČSCH vydala standart Čvm, jako příloha do vzorníku králíků bude prodávána na velkých výstavách za 10 Kč.
 
Chov Činčil modrých v ČSCH Turnov


Čvm v naší organizaci chovají př. Andrej, Valenta a Simandl. Nejvíce zvířat má př. Simandl, který má od roku 2009 povolen regenerační chov a je od něho možné získat do chovu nepříbuznou krev nebo přímo nepříbuzné páry.
Od roku 2007, kdy byla Čvm uznána, zkoušela tohoto králíka mnoho chovatelů. Někteří úspěšně, jiní chov opustili a další s chovem začínají.
Čvm je nyní chována v několika dalších ZO v Česku a má velkou šanci se dále rozšiřovat.
1.0 Čvm
1.0 Čvm
0.1 Čvm
0.1 Čvm
1.0 Čvm
0.1 Čvm
porovnání Čv a Čvm
porovnání Čv a Čvm
porovnání Čv a Čvm
porovnání Čv a Čvm
porovnání Čv a Čvm
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one